Zabawy dla dzieci, które rozwijają manualnie

Rozwój dziecka jest sprawą pierwszorzędną dla każdego rodzica. To nie tylko sprawność fizyczna nazywana motoryczną, ale również psychiczna. Niewątpliwie jedno ma związek z drugim. Sprawność motoryczna oznacza nie tylko naukę malowania czy pisania, ale także umiejętność samodzielnego zasznurowania butów czy też zapięcia guzików.

Aby rozwój motoryczny dziecka przebiegał w sposób prawidłowy, należy je bardzo mocno angażować w wykonywanie różnego rodzaju zabaw plastycznych, rysunkowych, wycinankowych czy polegających na konstruowaniu budowli, domów, mostów itp. Bardzo dobrym rozwiązaniem jeżeli chodzi o tego typu zajęcia jest ultra plastelina. To kolorowa, miękka i rozciągliwa plastelina, z której dziecko może wykonać w zasadzie wszystko.

Pozwala nie tylko na rozwijanie kreatywności, ale również jest doskonałym rodzajem rehabilitacji ruchowej. Oprócz pojawienia się danej umiejętności w odpowiednim porządku, ważny jest również sposób, w jaki jest ona przejawiana, dlatego ultra plasteliny mogą używać także starsze dzieci. Taka plastelina to doskonała zabawa ale także sposób wspomagania rozwoju, więc warto zastanowić się nad tą nowinką.

Należy jednak pamiętać o tym, że rozwój każdego dziecka przebiega indywidualnie i jest zróżnicowany, dlatego prezentowane najczęściej w różnych podręcznikach, poradnikach i prasie kobiecej kryteria rozwoju w zależności od wieku trzeba traktować orientacyjnie. Należy natomiast zwrócić uwagę na kolejność oraz jakość rozwoju poszczególnych funkcji, a rozwój dziecka powinien przebiegać harmonijnie i stopniowo.