Jednym z najważniejszych aspektów zdrowego trybu życia jest prawidłowe odżywianie. Zbilansowana dieta ważna jest w każdym wieku, ale szczególne znaczenie ma dla dzieci i młodzieży. Zdrowy sposób odżywiania, już od najmłodszych lat, determinuje stan zdrowia w wieku dojrzałym i w okresie starości.
Wiek ma znaczenie
W ostatnich latach modne zrobiło się stwierdzenie, że najważniejsze dla zdrowia jest pierwsze 1000 dni dziecka. To właśnie w tym czasie kształtują się preferencje i nawyki. Oczywistością jest fakt, iż dieta niemowląt wygląda zupełnie inaczej niż dieta małego dziecka. Podstawą żywienia w pierwszym roku życia powinno być mleko, czy to mleko matki, czy mleko modyfikowane, ze wskazaniem na naturalne karmienie.
Niemowlęcy jadłospis
Rekomendacje WHO są jasne – karmienie wyłącznie mlekiem powinno trwać do 6 miesiąca życia. Jednak w praktyce u wielu dzieci, np. ze względu na okoliczności zdrowotne, rozszerzanie diety można rozpocząć już wcześniej. Już po skończeniu 4 miesiąca można powoli wprowadzać posiłki warzywno-mięsne. Jeśli jest taka możliwość dobrze jest samemu przygotowywać pierwsze posiłki dla niemowlaka. To jednak czynności czasochłonne, a czas ma niebagatelne znaczenie przy opiece nad tak małym dzieckiem. Z pomocą przychodzą tutaj gotowe dania dla dzieci.
Wskazówki przy rozszerzaniu diety
Gotowe posiłki dla malutkich dzieci, takie jak obiadki po 4 miesiącu czy zupki dla niemowląt potrafią być świetnym drogowskazem w trakcie trudnego procesu rozszerzania diety – zobacz na bdsklep.pl . To, na co na pewno warto zwrócić uwagę przy wyborze dań dla dzieci to:
- produkty, na bazie których przygotowano posiłek powinny pochodzić z selekcjonowanych hodowli i upraw,
- obiadki, zupki i kaszki dla niemowlaków nie powinny zawierać cukru ani innych substancji słodzących,
- mimo rozszerzania diety mleko stanowi podstawę żywieniową w pierwszym roku życia dziecka.
Warto już od tak młodego wieku nakierowywać dziecko na zdrową dietę, to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.