Co trzeba wiedzieć o smoczkach dla wcześniaków?

Smoczki dla dzieci wzbudzają wiele kontrowersji. Trzeba jednak wiedzieć, że smoczki dla wcześniaków są niezbędne dla dzieci w pierwszych, najtrudniejszych dniach życia. Jak wybrać smoczek, który ułatwi maluchowi start?

Po co wcześniakowi smoczek?

Smoczek dla wcześniaka ma ogromne znaczenie. Trzeba pamiętać, że dzieci często karmione są ze strzykawki. Smoczek uczy malucha odruchu ssania. Dzięki temu maluch szybciej będzie mógł przejść na karmienie piersią lub z butelki.

Trzeba pamiętać, że waga w walce o zdrowie wcześniaka ma ogromne znaczenie. To dzieci, które dobrze jedzą rozwijają się szybciej, przybierają na wadze, a w ostateczności szybciej otrzymują zgodę na wyjście ze szpitala i powrót z rodzicami do domu.

Kolejnym powodem, dla którego smoczek dla wcześniaka jest tak ważny są zabiegi medyczne. Wcześniak w pierwszych dniach życia jest często badany, podawane mu są leki. Ssanie smoczka pozwala uwolnić serotoninę, która wpływa na dobry nastrój dziecka i spokojny sen. Zabiegi medyczne stają się łatwiejsze, a dziecko znosi je lepiej, gdy może possać smoczek.

smoczek dla wcześniaka

Jak wybrać odpowiedni smoczek?

Smoczki dla wcześniaków charakteryzują się niewielkim rozmiarem. Bardzo często zdarza się, że smoczek 0 jest dla wcześniaka zbyt duży. W takiej sytuacji smoczek dla wcześniaka, który może mieć rozmiar ujemny, sprawdzi się idealnie.

Smoczek dla wcześniaka ma również specyficzną budowę. Przystosowany jest do współpracy z aparaturą medyczną. Dzięki temu podanie sondy żywieniowej czy leków nie jest tak kłopotliwe. Ważna jest również silikonowa osłonka, którą można przycinać w zależności od potrzeb.

Rodzice często martwią się, że używanie smoczka będzie miało negatywny wpływ na rozwój mowy dziecka bądź choroby zębów w przyszłości. Nie jest to prawda. Smoczek dla wcześniaka, który jest prawidłowo wyprofilowany, nie ma negatywnych skutków dla dzieci.