Czapka dla noworodka latem – czy jest konieczna?

Bycie mamą to przepiękna przygoda. Podczas jej należy jednak zmierzyć się z wieloma decyzjami i to od samego początku pojawienia się bobasa na świecie. Jednym z pierwszych pytań młodych mam jest to jak ubierać maleńkie dziecko, by było mu wystarczająco ciepło.

Czy należy ubierać czapkę noworodkowi latem?

Nowoczesne mamy nierzadko rezygnują z zakładania czapki noworodkowi latem. Uważają one, że to babcine przesądy i maluch nie potrzebuje ochrony główki. Tymczasem, nakrycie głowy latem się przydaje – a już zwłaszcza kiedy jest upał. Maleństwa mają skłonności do udaru słonecznego – nie są przecież przyzwyczajone do promieni UV, ich skóra jest cienka i wrażliwa.

Jaki zmierzyć główkę małemu dziecku?

Zanim ktoś zdecyduje się na zakup czapeczki dla swojego dziecka, powinien dokładnie zmierzyć mu główkę. W większości przypadków na noworodki będzie pasowała czapeczka w rozmiarze 36-38. Co prawda, każde dziecko jest inne. Dlatego właśnie warto miękką miarką krawiecką zatoczyć koło wokół główki – poczynając od czoła, powierzchni nad uszkami, na potylicy kończąc. Warto pamiętać, że dziecko ma niezarośnięte ciemiączka, więc należy robić to bardzo delikatnie.

Jaka czapeczka dla noworodka sprawdzi się najlepiej?

Bardzo ładnie wyglądają czapeczki dla noworodka dzierganie na szydełku. Są one jednak niezbyt komfortowe w noszeniu. Nasze dziecko może nawet płakać przy próbie założenia tak niewygodnego nakrycia głowy. Czapeczka dla noworodka powinna być przede wszystkim wygodna i przewiewna. Najlepiej zainwestować w te, które wykonane są z bawełny czy muślinu. Jeśli chodzi o dodatki poliestru, zdecydowanie lepiej jest się ich wystrzegać.

Jaki kolor powinna mieć czapeczka dla noworodka?

Dobrze również pomyśleć o kolorze czapeczki dla noworodka. Najlepiej wybrać takie, które odbijają promienie słoneczne, a nie je pochłaniają. Oznacza to, że należy celować w jasne kolory – biele, beże, róże. Jeśli ktoś obawia się zabrudzeń, może wybrać jasne czapeczki w kolorowe wzory – na nich mniej widać plamki.

Jak powinno się uprać i wysuszyć czapeczkę dla noworodka?

Czapki dziecięce należy prać często. Dzieciom, a zwłaszcza noworodkom i to latem głowa poci się naprawdę bardzo mocno. Aby uprać bawełnianą czapeczkę należy zamoczyć ją w ciepłej wodzie, na przykład z płatkami mydlanymi. Można również wstawić do pralki, ale na maksymalnie 30 stopni. Nie należy suszyć czapeczek dla noworodka w suszarce bębnowej, ponieważ może ona skurczyć się po takim suszeniu i już nie pasować na główkę naszego malca.