Zdrowe maleństwo to marzenie każdego rodzica. Niestety często nadchodzi moment, kiedy dziecko zaczyna chorować i pojawia się wyższa temperatura. Wielu rodziców jest zaniepokojonych rosnącą gorączką i od razu sięga po leki przeciwgorączkowe. Na szczęście nie musi ona być zwiastunem poważnej infekcji, ale jednak nie należy jej ignorować. Co zrobić kiedy wystąpi gorączka u dziecka? O tym kilka słów poniżej.
Gorączka a stan podgorączkowy
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie każda podwyższona temperatura ciała to gorączka. Dopiero kiedy termometr pokaże 38 °C mamy do czynienia z gorączką. Temperatura do 37,9 °C określana jest jako stan podgorączkowy. Stan podgorączkowy u dziecka to objaw mobilizacji organizmu do walki z infekcją. Nie wymaga on stosowania leków przeciwgorączkowy, jednak konieczne jest zachowanie czujności i monitorowanie temperatury ciała. W przypadku wzrostu temperatury lub pogorszenia samopoczucia należy podać preparat obniżający temperaturę.
Przyczyny gorączki
Pojawienie się gorączki u dziecka powoduje szukanie jej przyczyny przez rodziców. Jednak przyczyn gorączki u dziecka może być naprawdę wiele. Do najczęstszych przyczyn zaliczane są infekcje układu oddechowego, zapalenie ucha, zapalenie dróg moczowych, choroby zakaźne. Istnieją także gorączki tzw. o nieznanej przyczynie, na które mogą mieć wpływ np. emocje, przegrzanie itp. U niemowląt przyczyną gorączki może być także ząbkowanie. Warto dodać, że gorączka jest także jednym z najczęstszych objawów poszczepiennych.
Podsumowując, gorączka u niemowlaka to bardzo częste zjawisko, towarzyszące wielu okolicznościom, takim jak infekcje, szczepienia, ząbkowanie czy nawet silne emocje (więcej na ten temat tutaj). Należy monitorować temperaturę ciała dziecka i w razie potrzeby stosować odpowiednie środki przeciwgorączkowe.