Mądry wybór pierwszego smoczka

Prawie wszystkie małe dzieci mają bardzo silny odruch ssania. Dla maluszka ssanie to nie tylko sposób, by się najeść. Dzięki ssaniu noworodki uspokajają się, są ukojone, czują się dzięki temu bezpieczniej. Z tych właśnie powodów wielu rodziców decyduje się na podanie smoczka.

Przeciwnicy i zwolennicy smoczków

Nie ma się co oszukiwać, zdecydowana większość małych dzieci ma swój smoczek. Ich przeciwnicy przekonują, że podawanie smoczka może źle wpłynąć na zgryz dziecka, zaburzyć karmienie piersią i niepotrzebnie wydłużać silny odruch ssania. Rzeczywiście najlepiej byłoby, gdyby dzieci smoczków nie miały. Jednak tutaj pojawia się druga strona medalu. Mama, która nie może nawet wyjść do toalety, bo jej maleństwo przez cały dzień pragnie ssać pierś, to często sfrustrowana mama. Rodzice też mają swoje potrzeby, a przy noworodkach zaspokojenie ich bywa niezwykle trudne. Matki muszą też często poświęcić uwagę również starszemu rodzeństwu i w grę nie wchodzi wtedy ciągłe leżenie z noworodkiem w łóżku. Właśnie dla takich sytuacji smoczek jest idealnym rozwiązaniem. Smoczek nie jest złem koniecznym. Jeśli rodzic będzie korzystać z niego mądrze, może przynieść wiele pożytku.

Mądry wybór smoczka

Na smoczek dla swojego dziecka najlepiej zdecydować się już przed narodzinami. Niesamowicie ważne są tutaj rozmiary, kształty i materiały z których został wykonany. Dlaczego taką decyzję warto podjąć szybciej? Dzieci, które przyzwyczają się do pierwszego smoczka, raczej nie zaakceptują już jego zmiany. Kupując smoczek w pośpiechu istnieje większe prawdopodobieństwo, że wybrany zostanie ten gorszej jakości. Dlatego najpierw należy dokładnie zorientować się w jakie smoczki na rynku są aktualnie do wybory i który będzie najlepszym wyborem dla dziecka.

Jaki powinien być pierwszy smoczek?

Po pierwsze smoczek powinien być wykonany w 100% z naturalnej gumy. Po drugie część plastikowa smoczka powinna być wywinięta w taki sposób, by nie podrażniać twarzy maluszka i nie odciskać się na jego buzi. Ostatnio bardzo popularne stały się smoczki Bibs i nie ma się co dziwić, bo rzeczywiście ich staranność wykonania i użycie wyłącznie naturalnych materiałów do ich produkcji oraz współpraca z neonatologami podczas ich tworzenia sprawiły, że powstała marka smoczków, które są mądrym wyborem dla dziecka. Smoczki Bibs dzięki naturalnemu składowi pracują w ustach maleństwa i rozciągają się (dostosowują do dziecka), dlatego zalecane jest posiadanie dwóch smoczków i naprzemienne wymienianie ich na nowe co 30 dni.