Poczta dla dziecka – jak zrobić ją samemu?

Zabawki dla dzieci podobnie jak ubranka do najtańszych nie należą. Rodziców nie zawsze stać na to, aby zapewniać swoim pociechom polecane przez psychologów „cacka” nie wspominając o gadżetach opartych na najnowszych rozwiązaniach technologicznych. Jeśli domowy budżet jest dość ograniczony, można zrobić zabawki własnoręcznie. Wystarczą podstawowe zdolności manualne, trochę czasu i odrobina chęci! Co w zaciszu własnego domu można stworzyć dla 7 latka?

Mały pracownik poczty

Zabawki dla 7 latka powinny spełniać kilka podstawowych funkcji: edukować, rozwijać i bawić. Jedną z nich jest zestaw edukacyjny „Poczta”. Dzięki niemu dziecko może poczuć się jak pracownik poczty, poznać zasady tam panujące, nauczyć się poprawnie adresować koperty i naklejać znaczki.

Gdy finanse nie pozwalają na zakup takiej atrakcji, wystarczy kilka prostych przedmiotów, nożyczki, tubka kleju i… kolorowa gazeta.

Pierwszy krok – stanowisko pracownika

Aby dziecko mogło poczuć się jak pracownik poczty siedzący za okienkiem, potrzebne jest prostokątne pudełko z masywnym wieczkiem.
Na środku pokrywki wycina się duże kółko. Następnie wieczko wciska się prostopadle do pudła w taki sposób, aby jego brzeg był równy z krawędzią pudła. Dla pewności tekturową konstrukcję można wzmocnić zszywkami lub taśmą klejącą (zszywki będą jednak mniej widoczne i bardziej estetyczne).

Wyposażenie poczty

To, jak wyposaży się minipocztę, zależy już od wyobraźni rodzica. Z prawdziwej placówki pocztowej można przynieść druki nadania paczki, formularze do przelewu, koperty. Ze starych pocztówek można usunąć znaczki lub zakupić kilka nowych egzemplarzy.

Kartki pocztowe, które dziecko będzie mogło „sprzedawać” warto wykonać z bloku technicznego. Z arkusza wycina się miniaturowe prostokąty. Po jednej stronie przykleja się wybrane zdjęcie z gazety (np. jakiś krajobraz), na drugiej stronie rysuje się cztery poziome linie oraz miejsce na znaczek.

Zabawki dla 7 latka mają przede wszystkim zapewnić kreatywną rozrywkę. Poczta w wykonaniu rodzica na pewno sprawdzi się doskonale.